
Vásárlási útmutató: hogyan válasszuk ki a megfelelő konyhai páraelszívót?
A konyhai páraelszívó fontos a jó beltéri klíma megteremtéséhez, és a konyha egyik leglátványosabb eleme. Ennek ellenére sokak számára nehéz a modellválasztás, mert a „technikaibb” termékek közé tartozik. A megfelelő döntés érdekében felsoroljuk a legfontosabb szempontokat, amelyeket figyelembe kell venni új páraelszívó vásárlásakor.
A stílusos dizájn a kívánságlistád élén áll? Vagy nagyon illatos és ízletes ételeket főzöl, amelyekhez igazán jó nedvszívó képesség kell? A konyhai páraelszívó felbecsülhetetlen értékű minden háztartásban – a megfelelő modellel a főzés könnyebbé és szórakoztatóbbá válik.
5 lépés a tökéletes páraelszívó kiválasztásához
A páraelszívó fő célja az alacsony nyomás fenntartása a konyhában, hogy a főzés során keletkező füst/pára a lehető legkevesebb legyen. Ám amikor a mai vásárlók páraelszívót választanak, nem csak a műszaki részletek és a kapacitás érdeklik őket, hanem az extra funkciók és a dizájn is. Érthető, a konyhai páraelszívó a modern konyha központi dizájnelemévé vált, az összkép fontos és meghatározó része.
A Bosuker páraelszívóinak széles választéka lehetővé teszi, hogy mindenki megtalálja a számára legjobb modellt. De hogyan válaszd ki a tökéletes páraelszívót az adott konyhához? Kiválasztásához a következőket kell figyelembe venni:
1. Melyik modellt válasszam?
Falra szerelhető páraelszívók
Falra szerelve klasszikus konyha stílust hoz létre. Ez a típus sokféle méretben és stílusban megtalálható, ami azt jelenti, hogy szinte minden konyhát kiegészíthet, és biztonságos választás. A függőleges modellek különösen alkalmasak magas emberek számára.
Szabadon lelógó páraelszívók
A szabadon lelógó páraelszívókat úgy fejlesztették ki, hogy megfeleljenek a modern konyhai trendeknek, mivel a főzőfelület a konyha közepére kerül, így több oldalról is elérhető. A konyhasziget feletti központi elhelyezkedése miatt a szabadon lelógó konyhai páraelszívó jól látható és fontos esztétikai részlet a konyhában. Ezenkívül a páraelszívó világítás fő- vagy kiegészítő világításként is funkcionálhat.
Beépített páraelszívók
A beépített vagy integrált páraelszívók különböző változatokban állnak rendelkezésre, a különböző igényeknek. Az ilyen típusú konyhai páraelszívó egyik legnagyobb előnye, hogy elrejthetőek, ezzel egyszerűbbé téve a konyhát.
2. Mekkora a konyhád?
Az új konyhai páraelszívó kapacitásával kapcsolatos döntés nagymértékben függ attól, hogy mekkora a konyha. A modern élettrendek, amelyek egyre inkább egyesítik a konyhát az étkezővel és a nappalival, megemelték a páraelszívók teljesítményének színvonalát. Például egy körülbelül 12 m2-es helyiséget hatékonyan szellőztet egy páraelszívó, amelynek légáramlási kapacitása legalább 250-300 m3/óra.
A szükséges elszívó kapacitást a konyha nagysága is meghatározza. A konyha térfogata a következőképpen számolható: konyha szélesség x magasság x mélység. Vedd figyelembe, hogy a bútorok és egyéb konyhai elemek térfogatát le kell vonni a konyha térfogatából, és hogy ez a fajta számítás a nyitott területű konyhák esetében nem releváns.
Mekkora legyen a távolság a tűzhelytől?
Fontos figyelembe venni, hogy az új konyhai páraelszívó milyen magasan lógjon a főzőlap felett. A szerelési magasság a választott ventilátor típusától függően változik. Ezért gyakran arra kell alapoznia a választást, hogy milyen szerelési lehetőségek állnak rendelkezésre. Indukciós főzőlapok, kerámia főzőlapok és öntöttvas kályhák esetében a minimális távolság 50 cm. Ha pedig gáztűzhelye van, a távolságnak legalább 65 cm-nek kell lennie.
3. Mekkora a főzőlapod/tűzhelyed?
Általában a tűzhely elszívója olyan széles, mint maga a tűzhely. Az ajánlott távolság a páraelszívó és a tűzhely között 65-75 cm, vagy tűzhelytípustól függően kevesebb.
Gyakorlati tippek:
-
A főzés megkezdése előtt ne felejtsd el bekapcsolni a páraelszívót, mert ez maximalizálja kapacitását.
-
A főzés befejezése után várj 10-15 percet, mielőtt kikapcsolod, hogy az étel utolsó nyomai is eltűnjenek. Ha a páraelszívó rendelkezik időzítő funkcióval, akkor praktikus lehet ezt használni.
-
A páraelszívó használata közben ne nyisd ki a konyhaablakot, mert ez befolyásolja a légáramlást és nyomásveszteséget okozhat.
Figyelni kell azonban egy klasszikus buktatóra is – a ventilátort nem szabad túl magasra szerelni. Ha a konyhai páraelszívó túl magasra kerül az nemcsak kényelmetlen, de hatása is jelentősen csökken.